Музей


«Бойовий шлях 183-ї Харківської стрілкової дивізії»

Харківської загальноосвітньої школі I-IIIступенів №122 Харківської міської ради Харківської області

Паспорт музею

«Бойовий шлях 183 Харківської стрілкової дивізії» ХЗОШ №122

Адреса:

61144, Харківська область, м. Харків, вул. Бучми, 34-Г

Електронна пошта: sc122kharkovs@yandex.ru

Телефон: (0572) 364-97-98

Керівник музею: Коханова Тетяна Олексіївна, вчитель історії

Кількість одиниць збереження: 219

Кількість експонатів основного фонду: 25

Кількість експонатів тимчасового фонду: 6004

Дата заснування музею: травень 1974 року

Дата реєстрації: 28.05.2008, свідоцтво №21-150

Профіль музею: історичний

Музей «Бойовий шлях 183-ї Харківської стрілкової дивізії» було відкрито в ХЗОШ №122 Московського району м. Харкова у 1972 році. Ініціаторами його створення була адміністрація, учнівський та педагогічний колектив школи, рада ветеранів Великої Вітчизняної війни Московського району.

Мета музею – залучення учнів до вивчення і збереження історично-культурної спадщини нашого народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до Батьківщини, поваги до героїчного минулого нашого народу.

Опікувалася музеєм Коваль Раїса Іванівна, яка працювала протягом багатьох років у 122 школі. Активну участь у створені музею взяв Василевський Л.Д. та його дружина Василевська В.А.

183 дивізія була обрана не випадково, бо вклад її бійців у визволення Харкова важко переоцінити: воїни саме цієї дивізії з 12 по 23 серпня 1943 року штурмували місто і в 4 години 30 хвилин 23 серпня встановили Червоний прапор в центрі Харкова. Дивізія була нагороджена орденом Леніна, 4 орденами Бойового Червоного Прапора, Суворова, Кутузова, Богдана Хмельницького.

За 38 років існування музею був зібраний багатий матеріал: листи фронтовиків, спогади ветеранів про бойовий шлях 183-ї стрілкової дивізії, відомості про героїв дивізії та їх долі після війни, особисті речі бійців, їх подарунки музею, зброя, одяг, військова форма часів війни, матеріали військової преси, наукова та мемуарна література тощо.

Під час відвідування музею слухачі детально знайомляться з особистостями 183-ї стрілкової дивізії, які кожного дня наближали велику Перемогу.

Експозиція музею достатньо широка. Сьогодні вона включає такі розділи:

Карта «Бойовий шлях 183-ї стрілкової дивізії», де відображено бойовий шлях дивізії з 1941 року по 1945 рік від Москви до Праги.

Експозиція «Політпрацівники» вміщує фотокартки та розповіді про життя та бойові подвиги політпрацівників дивізії у 1941-1945 роках.

Експозиція «Командування дивізії» розповідає про життя та бойовий шлях командирів дивізії Комісарова К.В., Ахсарова Є.Б., Василевського Л.Д.

Експозиція «Вони забезпечили успіх» представляє особисті речі, фотокартки, записи спогадів про події війни розвідників, артилеристів, медичних працівників дивізії, матеріали зустрічей ветеранів у шкільному музеї.

Експозиція «Ви мужність як знамена пронесли» представляє матеріали про подвиги бійців дивізії, що були відзначені державними нагородами; матеріали преси періоду Великої Вітчизняної війни; про героїчні події в житті єдиною жінки командира кулеметної роти Чудакової В.В., книжки про війну якої представлені у вітрині; інформує про післявоєнне життя ветеранів, яке описано в їх листах до учнів.

Діарама − художня об’ємна карта, що створена учнями школи, відтворює епізоди звільнення міста Харкова, історичний бій на Курській дузі.

Після відвідування музею Василевським Л.Д., який командував дивізією з 1943 року, експозиція поповнилася цінним експонатом – шинеллю Леоніда Дмитровича.

Домінантою виховного процесу з патріотичного виховання школярів є музей Бойової слави, який об’єднує дітей і дорослих всієї школи.

Створена та працює лекторська група учнів 9-11 класів. Згідно графіка проводяться екскурсії до музею присвячені дню визволення України від німецько-фашистських загарбників, дню визволення Харкова від німецько-фашистських загарбників дню Захисника Вітчизни, Дню Перемоги.

Пошукова група музею продовжує роботу по збиранню матеріалів для відкриття нових експозиції.

На класних годинах, уроках мужності члени лекторської групи більш детально розповідають учням про подвиги як окремих представників офіцерського складу, так і рядових солдат, свідченням чого є зібрані документи, фотокартки, особисті речі, передані музею рідними та близькими героїв.

Вчителі історії, літератури проводять на базі музею уроки, що активізує пізнавальну активність школярів, дає можливість уявити наочно хід воєнних подій. Діти з зацікавленням розглядають зовнішній облік озброєного воїна, елементи зброї, військової техніки, особисті речі бійців.

Музей – центр наукової роботи. Саме тут є можливість підібрати матеріали для написання рефератів, докладів, науково-дослідницької роботи в рамках МАН, випуску стіннівок, присвячених Дню Перемоги.

У 2012 році учні школи брали участь в XIII молодіжній історико - краєзнавчій конференції «Воєнне минуле рідного краю», що проходила на базі Національного університету ім. В. Каразіна, що була присвячена героям, які віддали життя за звільнення України від німецько-фашистських загарбників.

Традиційними є зустрічі з ветеранами війни протягом навчального року.

Зустрічі організовувала Рада Музею і Рада ветеранів 69 армії і 183 Харківської стрілецької дивізії м. Харкова. Ветерани дивізії приїжджали зі всього Радянського Союзу. Зустрічі проходили кожні 3 роки. А між ними − живе листування рідних людей з музеєм і тими, хто їх забезпечував турботою під час зустрічей.

Під час зустрічей проходили урочисті лінійки, організовувалися походи для учнів школи і ветеранів на автобусах (по 10 – 12 автобусів у супроводі ДАІ). В районі Курської дуги у селищах Яковлево, Прохоровка, Польове (висота 20) проходили справжні уроки мужності.

Василевський Л.Д. побував лише двічі на цих зустрічах. Зворушлива турбота учнів про зустрічі взаємно діяла на всіх учасників зустрічей. Вона зачепила глибоко і Леоніда Дмитровича. Він регулярно переписувався з учнями, а перед смертю просив сім'ю поховати його в Харкові. Музей, школа і ветерани-харків’яни добилися дозволу міськради поховати його на Пушкінському кладовищі, біля алеї героїв.

Музей продовжував свою роботу завдяки ветеранам дивізії: Бірюку І.І., Катанієву В.М., Макаренко Д.Г., Руськову і його дружині Ользі Михайлівні, директорам школи Чепіжко А.І., Омельченко Ю.М., Гавриловій І.А. і членам Ради Музею і звичайно ж, командирові дивізії, який залишив після себе світлу пам'ять людини, героя, патріота. На згадку про нього радує перехожих алея каштанів, де кожне дерево було іменним, ім'я ветерана, що посадив його, і учня, який залишався піклуватися про цей каштан.

На території школи зростають ялинки з Ленінграда. А наших ветеранів вже немає. Вони залишилися в Музеї Бойової слави. Члени Ради Музею разом з учнями та вчителями проводять тут екскурсії для сучасних учнів. Залишається пам'ять, передається по спадку гордість за героїчне минуле нашого непереможного народу.

З жовтня 2009р. по березень 2010 року музей Бойової Слави брав участь у обласному етапі Всеукраїнського огляду музеїв. За рішенням комісії обласного етапу Всеукраїнського огляду музеїв музей «Бойовий шлях 183-ї Харківської стрілкової дивізії» ХЗОШ №122 посів друге місце у місті Харкові. Був вручений диплом, подарунки та копія червоного прапора, який був піднятий над рейхстагом у Німеччині 1945 року нашими бійцями.

Музей Бойової слави “Бойовий шлях 183-ї Харківської стрілкової дивізії” (презентація)

/Files/images/P5130368.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 273